Friday, January 4, 2013

OTKUD TI OVDE?












OTKUD TI OVDE?

'Hatchards' je najstarija knjizara u Londonu, osnovana 1797. g. Osnivac, John Hatchard, ciji portret i danas posmatra brojne kupce i ljubitelje knjige, koji se penju i silaze cuvenim drvenim stepenistem, sto vodi do pet spratova knjizare, svjedok je  svakodnevne popularnosti ovog Ĩuvenog, kulturnog stecista na londonskom Pikadiliju. Reputacija sticana vjekovima, uz pokroviteljstvo krune, cini ovu knjizaru posebno atraktivnom za  mnoge  renomirane autore, koji svoje knjige promovisu i potpisuju ovdje.Cesto odlazim tamo, barem jednom u dvije nedelje. Ono sto me je posebno privuklo je bogata zbirka knjiga o fotografiji, koju pazljivo studiram zahvaljujuci udobnim foteljama rasporedjenim po spratovima ovog i dalje tradicionalno koncipiranog zdanja, prepunog svakojakog znanja.

Milos Crnjanski je, kazu, u ovoj knjizari raznosio knjige u jednom periodu svog londonskog egzila.Moju potpunu zaokupljenost monografijama cuvenih fotografa narusavala bi jedino zvonjava lifta ili koraci sluzbenika koji su rasporedjivali ili vracali knjige duz starinskih polica. Ne jednom, hvatao sam sebe, vjerovatno pod utiskom saznanja o sudbini velikana nase pisane rijeci, kako u onima sto izlaze iz lifta trazim lik cuvenog pisca. Slucajno, na stepenistu umjesto njega, sreo sam jednu nasu damu, zenu uspjesnog poslovnog covjeka. Na moje:' Dobar dan damo', doslo je pitanje:'Otkud ti ovde?'Nakon nekoliko razmjenjenih  recenica svako je nastavio svojim smjerom, ja niz, a dama uz stepenice.

'Otkud ti ovde?' je pitanje koje vam je cesto postavljano. Nije ovo pitanje svojstveno samo nasem jeziku i nasoj komunikaciji. Ima ga i u drugim jezicima i kulturama u istoj ili slicnoj formi. To sto mu daje posebnost u nasem jeziku jeste nacin, intonacija i okolnosti u kojima se ono postavlja. Pitanje je samo po sebi pretenciozno i u vecini slucajeva treba da pokaze superioran polozaj osobe koja pitanje postavlja. Ukoliko nije posredi bezazlena komunikacija bliskih osoba, oslobodjena svake pretencioznosti, uljudnost i maniri nalagali bi izbjegavanje ovakvog pitanja. Kad se pitanju doda tako cest predznak u obliku otegnutog slova Ooo, kompletan izraz treba jos vise da prizemlji onog kome se pitanje postavlja.

Kako odgovoriti na ovo pitanje, a da upitani ostane dostojanstven i izbjegne prizemnost komunikacije?
Humor. Humor, taj nenadmasni lijek u borbi protiv ljudske gluposti i svake pretencioznosti. Zato se uvijek saposebnim zadovoljstvom sjetim mog prijatelja, rodom iz malog primorskog grada, koji je dami prilikom susreta na lokalnom trgu, koja nije znala da je on rodom iz tog vrlo popularnog sastajalista nove elite na pitanje: 'Otkud ti ovde'? odgovorio: ' Pa, moja licna karta je na ovdje?'